Jak se pěstuje zelí v Křimicích
Když se vysloví „Křimice“, každého napadne slovo zelí. A nejvyhlášenější zelí se opravdu v Křimicích pěstuje. Pole okolo povodí řeky Mže je ideální pro růst těchto kvalitních plodin.
Na těchto místech hospodaří zdejší hospodář pan Broněk Forejt. Rodinná firma pěstovala a nakládala kysané zelí již od dvacátých letech minulého století.
Dnes vám přinášíme reportáž o pěstování, zpracovávání a nakládání zelí v Křimicích.
Již v únoru začínají přípravy polí a nákupy správného osiva. Pole se musí důkladně připravit a nahnojit. Osivo se paradoxně dováží z Holandska. Je o něco dražší, ale opravdu se vyplatí investovat do kvality. To se koncem března jedno po druhém vkládají do speciální zeminy v sadbovačích. Letos bylo ručně vyseto na 120.000 bílého a 10.000 červeného zelí.
Přibližně přes měsíc trvá vypiplat ze semínek sazeničky. Důležité je pravidelné zavlažování pod přikrytou prodyšnou plachtou (v březnu bývají ještě přízemní mrazíky).
Když sazenice dorostou do správné velikosti, vloží se do speciálních přepravek a vyskládají na palety. Ty se naloží do nákladního auta a odvezou se na předem připravené pole.
U Mže již čeká tým pracovníků, kteří speciální přepravky naloží do sázecího stroje tažený traktorem. Majitel kontroluje správnou rozteč a brigádníci opravují co stroj „nezvládl“. Poslední rostlinka je vysazena koncem května.
Po té následuje několika měsíční opečovávání rostlinek. Maratón zavlažování, hnojení, odplevelování trvá přibližně do konce září, kdy začíná dlouho očekávaná sklizeň.
V této době nastupují na pole zaměstnanci s nabroušenými noži a vyřezávají hlávky, které se kupí na hromadu. Další parta přijíždí s traktorem a vyhazují zelené hlavičky do dřevěných přepravek na valníku.
Každý den se vozí tři čtyři valníky, buď do prodejního stanu, výrobny salátů, nebo do zelárny. Tam se hlávky skladují a některé jdou na nakládání kysaného zelí. Očištěné se vhazuje do krouhače, kde padá krouhanka na pásový dopravník, který jej dopraví do dřevěných kádí. Tam je připravený „šlapka“, který zelí sešlapává tak, aby se vytěsnala ze všech mezer přebytečná šťáva a vzduch. Další zaměstnankyně přidává ingredience, sůl a kmín. Při naplnění kádí zelí odpočívá a zraje 6 až 8 týdnů při ideální teplotě okolo 9ti stupňů Celsia. Vykysané zelí se odváží v 13 Kg přepravkách do velkoobchodů, obchodů, nebo restaurací. Z další kádě se zelí převáží na balíkovací linku, kde se pravé kysané zelí sáčkuje pro maloobchodní prodej. Z uskladněného zelí se v těchto měsících začínají ve výrobně míchat skvělé zelné saláty s křenem, mrkví, kukuřicí apod.
A tak firma rodiny Forejtů z Křimic zásobuje nejen západní Čechy tímto proslulým křimickým zelím plné vitamínů a výstižně používá slogan „ MYSLÍME TO ZDRAVĚ“.
GALERIE FOTOGRAFIÍ: