Výpis aktualit v rubrice ‘Historie Obce’

PostHeaderIcon Jubilejní Novoroční pochod

Klub seniorů již podesáté pořádal Novoroční pochod mezi Radčicemi, Malesicemi a Křimicemi. Na startu u domu paní Mlnaříkové v Radčicích nechyběl novoroční přípitek pro zahřátí a šestadvacet přítomných vyrazilo směr do kyjovského lesa ke kapličce. Tam nemohlo chybět „povinné“ focení na schodech a pochod mohl pokračovat k Malesicím. Protože byla avizována zpráva o tom, že podél řeky Mže ke Křimicím je značně rozježděna bahnitá cesta, se rozhodlo, vrátit se stejnou trasou zpět. V cíli v areálu U Mže všem přítomným popřál starosta obce krásný nový rok a připil si s každým zeleným (typická barva Křimic :-) ) likérem na zdraví !

PostHeaderIcon Z archivu

Na historické pohlednici vidíme Plzeňskou ulici s Lobkowiczkým pivovarem postaveném v roce 1902. V popředí Boží muka a vpravo vila pivovarského správce, kam po komunistickém převratu vystěhovali celou knížecí rodinu ze zámku. Bydlelo zde pospolu několik rodin. Vila ani muka zde již nestojí.

PostHeaderIcon Novodobý křížek v Křimicích

Věděli jste, že v Křimicích jsou nově postavené Boží muka v podobě litinového kříže ? Nalézají se v lokalitě Brůdek a nechal je postavit společnými silami spisovatel Jan Drnek, který zde žije. Křížek byl vysvěcen 1.ledna 2014 františkánským knězem. Účastni tohoto aktu byl mimo jiných náměstek primátora Petr Náhlík, nebo ředitel Exodusu Třemošná Miroslav Svoboda.

PostHeaderIcon Ohlédnutí za výročími v roce 2012

Již 140 let je v provozu železniční trať Plzeň-Cheb, kde v Křimicích byla vybudována zastávka a strážní domek. Před 110 lety byl spuštěn nový Lobkowiczuv parní pivovar (dnešní zelárna). 100 let slavili letos křimičtí sokolové a v témže roce 1912 byla zřízena četnická stanice.  V roce 1932 byl vybudován za Křimicemi hřbitov. Před sedmdesáti lety v r.1942 Lobkowiczům byl fašisty nuceně uzavřen místní pivovar a cihelna a v tomto roce se narodil i Jaroslav Lobkowicz. Přesně před dvaceti lety jim tento majetek byl navrácen v dezolátním stavu. Mimochodem i zdejší zámek by letos slavil 200 let od poslední přestavby do dnešní empírové podoby. V prosinci oslavil 40 let i dědic křimického panství princ Vladimír.

PostHeaderIcon Dívčí kopaná

Začátky dívčí kopané v Plzni
Roku 1967 bylo založeno první ženské fotbalové družstvo v Plzni, které neslo název Lokomotiva Plzeň. V době vzniku sehrálo několik přátelských útkání. Poté roku 1969 již pod názvem USU Plzeň (unice středoškolských účňů), později DFC Plzeň a v konečné fázy se jako DFC Sokol Křimice přihlásilo v roce 1970 do II.ligy. Historií ženského fotbalu v Plzni vás provede Soňa Beranová.

Tehdejší Sokol Křimice se r. 1973 slavnostně probojoval do I. ligy a podával slušné výkony. Po 4 letech v I.lize se Křimice spojily s družstvem HAR Plzeň. V roce 1978 se družstvo potýkalo s nedostatkem hráčk a následně bylo rozpuštěno. 12 let trval půst ženského fotbalu v Plzni. Až r 1990 byl uspořádán nábor dívek a pod hlavičou SK Plzeň 1894 se oddíl přihlásil do II. ligy. Pod vedením trenéra Petra Altmana a následně Pavla Jägera se družstvo v roce 1991 přihlásilo do II.ligy Hned rok na to postoupilo do I.ligy, kde se ale udrželo jen sezónu a v zápětí spadlo do II. ligy. Roku 1994 se pak opět děvčata vrátila mezi elitu, už jako SKP Rapid Sport Plzeň, kde působí bez přestávky již 15 sezónu.

Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner