KAUZA „Vrata na hrázi“
Problematická kauza uzavřených dvoudílných vrat v části obce Křimice „Na Hrázi“ nadále pokračuje.
Historie sporné cesty v datech
1935 – Majitelé pozemků zahrnujících i současnou cestu se domluví, že každý z nich postoupí část svého pozemku, aby se poslední z nich mohl po této cestě dostat ke své nemovitosti. Zároveň postaví plot a vrata.
70. léta – Vrata podle majitelů cesty násilím otevřeli bývalí vlivní příslušníci tehdejšího režimu a ta zůstávají až do revoluce průjezdná a průchozí.
1993 – Majitelé cesty nabádají ostatní chataře , aby nejezdili po nezpevněné cestě tak rychle a brali ohled na původní majitele. Dočkají se prý pouze verbálních útoků. Když se situace nemění, instalují po dohodě se starostou Radčic značku zákaz vjezdu a dva kůly, které znemožňují průjezd. Následuje soud, který majitelé cesty vyhrávají. Proti rozsudku se nikdo, tedy úřad ani ostatní chataři, neodvolali.
1999 – Majitelé uvedli vše do původního stavu, tzn. opravili plot a vrata a vše řádně ohlásili na ÚMO Radčice.
2006 – Úřad městského obvodu Plzeň 5 , pod který kolonie nyní spadá, nejdříve vrata legalizuje, poté rozhodnutí magistrát ruší. Jedna z majitelek podává na magistrát žalobu. Soud ještě není ukončen.
květen 2007 – Starosta Křimic svolává jednání, na němž navrhuje vyměnit vrata za uzamykatelnou závoru. Majitelé cesty návrh odmítají.
červen 2007 – ÚMO 5 nařizuje odstranit vrata pod hrozbou pokuty 300 tisíc korun. Nakonec přestupková komise ukládá pokutu 5000 a povinnost uhradit 1000 korun za náklady spojené s projednáním přestupku. Majitelé cesty se znovu odvolávají, prý z důvodů nedodržení zákonů, které ÚMO 5 samo předkládá.
Otásek vyhodil Pristupčákovou
10.6.2007 – Padáka za špatné rozhodnutí dostala vedoucí stavebního odboru obecního úřadu v Křimicích u Plzně Dagmar Pristupčáková. Vedení úřadu došla trpělivost, protože vedoucí prý chybovala velmi často. Naposled při podpisu povolení ke stavbě vrat, která uzavřela jedinou veřejnou cestu k desítkám domků v chatařské kolonii. Chataři se tam tak nedostanou.Jenže stavba je legální. Instalaci a uzamčení vrat iniciovala šéfka realitní kanceláře Zlatá palma v Plzni a majitelka jedné ze zahrad v chatařské kolonii Ivana Smolíková. Zdůvodnila to tím, že tudy procházeli i lidé, kteří v místě nemovitost nemají, a venčili tam psy.“Vrata tam stát neměla. Je to veřejná komunikace pro všechny. Vedoucí udělala chybu, rozvázali jsme s ní pracovní poměr,“ uvedl starosta Křimic Petr Otásek. „Teď je na lidech, aby se domluvili. Pokud se nedohodnou, dojde na finanční sankce a spor bude řešit soud,“ dodal naštvaný starosta.
23.10.2007 – Kauza zamčených vrat uprostřed zahrádkářské kolonie v Křimicích je opět na začátku. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni. Ivana Smolíková, která magistrát žalovala, je prý s rozsudkem spokojena. „Ve sporu jsem byla úspěšná. Soud jsem vyhrála,“ komentuje rozhodnutí soudu lakonicky.
2008 - UMO5 Křimice se snaží uvedený pozemek začlenit do povodňového plánu jako jedinou evakuační trasu pro chataře a žádá Povodí Vltavy o stanovisko. To se vyjadřuje k dodatečnému povolení kladně s podmínkou otevření, nebo vysazení vrat při povodních.
19.1.2011 - Předsedkyně povodňové komise UMO5 p.M.Seifertová uvádí, že není možné cestu uzavírat.
18.3.2011 – Právní zástupce p.Smolíkové předkládá Souhlasné stanovisko vydané odborem krizového řízení MMP.
20.3.2013 – Stavební úřad postupoval podle nesprávné právní úpravy a proto bude řízení vráceno zpět. Takto rozhodl odvolací správní orgán MMP.
15.7.2013 – UMO5 oznamuje pokračování řízení o dodatečném povolení stavby: „Osazení dvojdílných vrat, Plzeň, Křimice, Plzeňská“