Výpis aktualit v rubrice ‘Dění v obci’

PostHeaderIcon Vernisáž k nové výstavě

V křimickém muzeu proběhla 4.září vernisáž k nové výstavě obrazů s názvem „Olej a dřevo“ Jitky Kabátové a Josifka Volechy. Vernisáž zahájil moderátor Zdeněk Fleišman a starosta obce Vít Mojžíš. Po celou dobu vernisáže doprovázela živá hudba v duchu Lidových písní.

PostHeaderIcon Zklidní se doprava u areálu U Mže ?

Na základě žádostí občanů, kteří často navštěvují areál U Mže, jsme se Správou Veřejného Statku města Plzně a se Správou Údržby Silnici Plzeňského kraje jednali, jak zpomalit dopravu právě v tomto frekventovaném místě. Dříve byl osazen měřič rychlosti a nyní jsme nechali osadit i vodorovnou dopravní značku „Zpomal“. Doufáme, že slušní a ohleduplní řidiči tento vzkaz budou respektovat.

PostHeaderIcon Napoleonské slavnosti 2023

Pár dní před výročím narození císaře Napoleona oslavili jeho přátelé třemi dny sešlostí v zámeckém parku rodiny Lobkowiczkých v Křimicích. V místním muzeu tuto akci předcházela výstava s tématem o tomto slavném francouzském velikánu a v sobotu 12.8. proběhla velká mezinárodní bitva. Za velmi teplého počasí se zaplnil park, kde si návštěvníci mohli prohlédnout život vojáků při vojenských tažení. Ti zde strávili pobyt stejně jako před 250 lety. Poděkování patří všem organizátorům včele manželů Baudry a též děkujeme za profesionální fotografie panu Jaroslavu Řezáčovi.

PostHeaderIcon EDS v Křimicích

Evropský den sousedů i v Křimicích
Utužování dobrých sousedských vztahů se oslavuje v Plzni od roku 2014. V Křimicích se tato hezká myšlenka uskutečnila v minulých ročnících například na sokolovně nebo v zámeckém parku. Letos o posledním květnovém víkendu se přihlásili k sousedské večeři obyvatelé Plzeňské ulice. Všichni přinesli své kulinářské dobroty, které nabídli ostatním sousedům a dobře se bavili, až do pozdních nočních hodin. Akci podporuje @DEPO 2015, které pravidelně zajišťuje i hudební vystoupení. Do Křimic letos zavítal známý Plzeňský MLS a folkové kytarové duo.

PostHeaderIcon Akce „Jehla“ v Křimicích

23.05.2023 v době od 10:00 hod. do 11:30 hod., proběhla akce ve spolupráci s MP OS 100 (1x str. s detektorem) a MP OS 600 (okrskový strážník + ZVOS), na kontrolu hřišť a pískovišť detektorem kovů.

Kontrola proběhla v obvodu ÚMO 5 Plzeň Křimice na žádost tajemníka úřadu p. Mgr. Plochého, který se kontroly také zúčastnil.

Byly zkontrolovány dopadové plochy hřišť a  dětské pískoviště :

  1. ul. Prvomájová 74,  vnitroblok – hřiště
  2. ul. Žitná 28, hřiště a dětské pískoviště
  3. ul. K Nádraží 5, hřiště a dětské pískoviště
  4. Křimická pláž, za ulicí Tlumená, pláž u řeky

Při kontrole nebyly nalezeny žádné nebezpečné předměty, ani na jednom z uvedených míst.

Nalezeny byly pouze různé malé bezcenné kovové předměty.

PostHeaderIcon Křimická májka přilákala stovky lidí

K poslednímu dubnovému dnu se tradičně v Čechách staví májky a zapalují čarodějnice. Vyjímkou nebyly ani Křimice. Za krásného slunečného počasí v 16:30 zapálili vatru předseda rybářů Vykoupil a starosta obce Mojžíš a tím slavnost filipojakubské noci mohla začít. Spíkr Zdeněk Fleišman vyprávěl o této tradici a také zahájil soutěž o nejkrásnější čarodějnickou masku. Nakonec sladkou odměnu dostali všecka děcka. Zastupitelé obce nařezali tři sta špekáčků, které rozdali přítomným dětem a ti je za pomoci rodičů opékaly nad plameny vatry. Večer se rozběhla retro diskotéka DJ Chozzeho nejen pro dospělé a všichni se skvěle bavili až do půlnoci. Ještě jednou děkujeme za pěknou a tradiční akci místním rybářům, zastupitelům a týmu z restaurace V Roští.

PostHeaderIcon Nová kaplička v Křimicích

V neděli 23.4. 2023 byla slavnostně požehnána nová kaplička sv. Vojtěcha biskupem Mons. Františkem Radkovským. Skoro na den přesně ji stavěli celý rok ve svém volném čase tři kamarádi Petr Koudeka, Tomáš Kasal a Vít Mojžíš. Financovali ji ze svých zdrojů a také z materiálních a finančních darů několika mecenášů. Kaplička se nachází na rozcestí polních cest v Křimicích nad Dolovem. U kapličky je možno posedět na lavičce a nezapomnělo se ani na odpadkový koš. Prochází zde cyklotrasa č. 2151 okolo Plzně, která měří 49,6 km.

Více informací:  http://krimice.info/?page_id=11134

PostHeaderIcon Pietní akt v Křimicích

Oběti dvou světových válek včetně sestřelených amerických letců si v sobotu 22. dubna připomněli v Křimicích. Pietní akt se konal za přítomnosti primátora města Plzně Romana Zarzyckého, jeho náměstka Aleše Tolara, starosty pátého městského obvodu Víta Mojžíše, zástupce americké armády Jakuba Andrewse a dalších hostů z řad Policie ČR, Městské policie Plzeň, válečných veteránů a letců a křimických zastupitelů.
„Nezapomínáme na ty, kteří za naši svobodu obětovali to nejcennější, co měli – své životy,“ řekl mimo jiné primátor Roman Zarzycký. Pietní akt se konal u pomníků na Křimickém náměstí. Dva připomínají celkem 38 křimických občanů, kteří zemřeli v 1. a 2. světové válce. Třetí pomník je pak věnován americkým letcům, kteří byli u Křimic sestřeleni 25. dubna 1945, je v něm zasazen i úlomek havarovaného letadla.
Pietní akt v Křimicích bývá předzvěstí Slavností svobody. Letos se konají od pátku 5. do pondělí 8. května. Do Křimic přijeli zástupci Military Car Clubu s vojenskou historickou technikou, na programu bylo vystoupení Plzeňských mažoretek a koncert Velké dechové hudby ZUŠ Chválenická.
Deset amerických letců zahynulo u Křimic při bombardování plzeňské Škodovky, jež byla v závěrečné fázi války poslední větší německou zbrojovkou. Náletu se tehdy zúčastnilo téměř 300 bombardérů. Sedm jich bylo sestřeleno, čtyři dopadly do těsného okolí Plzně, u Křimic a Vejprnic a dále u Čemin a Litic.
Text: Hana Josefová

PostHeaderIcon Velikonoce na zámku

Letošní Velikonoce na zámku se těšily velkému zájmu jak trhovců, tak i návštěvníků. Na Velký pátek 7.dubna se zaplnilo zámecké nádvoří stánkaři, kteří nabízeli velikonoční dekorace, vajíčka, pomlázky, košíky, květiny, domácí dobroty jako jsou džemy, paštiky, medoviny, koláčky, nádivky, bochánky a nesmělo chybět ani zelené pivo a spousty jiných dobrot. Děti si užily dětskou dílničku a jízdu traktormašinkou v zámeckém parku. Někteří šťastlivci si užili prohlídku zámku s výkladem paní domu Elisabeth a všem pro radost po celou dobu vyhrávala známá lidová kapela Plzeňský MLS. V průchodu zámku probíhala výstava žáků lidušky místní školy Zámeček. Velké poděkování patří organizátorům z křimického úřadu, všem výrobcům a prodejcům a rodině Lobkowicům za krásné prostředí. A v neposlední řadě i tomu nejvyššímu za krásné počasí. Požehnané svátky Velikonoční Vám všem!

PostHeaderIcon Tříkrálová sbírka v Křimicích

Každoročně Křimice navštěvují členi Klubu Salesiánského hnutí mládeže. V rámci Tříkrálové sbírky obchází nejen státní instituce, ale i soukromé firmy a rodiny v Křimicích. Letos navštívili tradičně i městský úřad, kde nám zahráli a zazpívali koledy. Nechyběl ani nápis svěcenou křídou nad dveřmi  K+M+B 2023. Všichni přítomní zaměstnanci též přispěli této bohulibé charitativní  sbírce a téhož dne ve středu 13. ledna se u nás v Křimicích vybralo celkem 12.159,- Kč. Moc děkujeme !

Tříkrálová sbírka jejímž hlavním účelem je především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá. Nejméně desetina výnosu sbírky je každoročně určena také na humanitární pomoc do zahraničí.

Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner