Výpis aktualit v rubrice ‘Dění v obci’

PostHeaderIcon Rock Fest Křimice 2021

Letošní ročník křimického rockového festivalu neovlivnil nejen koronavirus, ale hlavně nepříznivé počasí. V pátek 2.července pršelo celý den a ještě v 17:00, kdy začala hrát první kapela, stále mrholilo. Jako každý rok vystoupily dvě „dětské“ kapely z 15.ZŠ (Loading a S.O.N.), které se jak říkajíc teprve otrkávají. Odchovanci Honzy Krčka byli opět výborní a držíme jim palce, ať jim toto nadšení vydrží. Pak následovala punková kapela Nízká úroveň s křimickým kytaristou Vlastou Zahradníkem. A ty si to s vlastní tvorbou hodně užívali. Dále následovala rokycanská kapela Cliché a úplný závěr večera patřil X-Coveru s Tomášem Mouřencem.

PostHeaderIcon Nový pomocník úřadu

Vybudovalo se mnoho cest a stezek, ale letošní mokré a teplé počasí přineslo rychlý růst trávy a plevele, který tyto cesty rychle zarůstal. Technická četa křoviňákem nestíhala sekat a tak zastupitelé Křimic odsouhlasili koupě traktůrku s různými nástavbami k zimní i letní údržby. Pan Koudelka včera poprvé s traktůrkem vyrazil do křimické “džungle” a zahájil boj se zeleným “monstrem”. Pokud byste měli tip, kde využít našeho nového pomocníka, neváhejte nám napsat. Děkuji Vít Mojžíš

PostHeaderIcon Dětský den s křimickými spolky na řece Mži

V sobotu 5.června oslavily svůj den nejen křimické děti na stezce okolo řeky Mže. Startovalo se v areálu U Mže, kde děti dostaly soutěžní kartičku a informaci, kde se nachází osm stanovišť. První byla hned v areálu s místními rybáři, následovala zastávka se zástupci seniorského klubu. Třetí stanoviště připravil spolek kynologů, kteří měli i vystoupení se svými pejsky. V sokolovně se soutěžilo se šipkaři a fotbalisty. Na konci stezky na křimické pláži byly poslední stanoviště se sokoly a hasiči. Po splnění všech úkolů získávaly děti sladkou odměnu a buřta k opékání na ohništi. Na křimické pláži si mohla nechat děcka namalovat na obličej různé motivy, se studenty ZUŠky Zámeček vyrobit papírové větrníky nebo si vyzkoušet slaňovat mezi stromy se zástupci Salesiánského střediska mládeže. Velká atrakce byla u řeky, kde 92. oddíl skautů „Kotva“ půjčoval své lodě. Součástí akce bylo vyhlášení vítězů soutěže Procházka za vykutálenou hlávkou. Vylosovali jsme 10 účastníků, kteří správně hlávku vybarvili a poté jsme vybrali nejvýstižnější název nové stezky okolo řeky směrem k sousedním Radčicím. Stezka se bude jmenovat „Sousedská“ od tipu Jakuba Němce.  Počasí vyšlo znamenitě a o úspěšné akci svědčí účast 180, doufáme spokojených, dětí. Na úplném závěru akce vystoupilo hudební kytarové duo s Honzou Krčkem.

PostHeaderIcon Noc kostelů v Křimicích na Horničce

První společenská kulturní akce povolena na základě vládního rozvolňování se uskutečnila v pátek 28.května v kostele Narození Panny Marie v Křimicích na Horničce. Od 17 do 21 hodiny přicházeli návštěvníci si prohlédnout kostel, který nebývá často otevřen. Každou hodinu probíhala komentovaná prohlídka v podání paní Hany Šikové a zároveň zde byla tradiční výstava studentů a žáků SPŠ a ZUŠ Zámeček. Ve venkovním prostoru kostela bylo k vidění velmi zajímavá výstava paní Magdaleny Drnkové patchwork-sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Pořadatelé nabízeli i ochutnávku mešního vína z Kroměříže. Přes rozpačité počasí zavítalo na Noc kostelů do Křimic stovka návštěvníků. A na samotném konci přišli pozdravit návštěvníky a pořadatele rodiče majitele kostela Jaroslav a Elisabeth Lobkowiczovi. Dnešní akce v kostele na Horničce bylo velmi příjemné setkání lidí po dlouhé odmlce v době pandemie.

PostHeaderIcon Prodloužení vodovodního řadu

Celých pět let trvala cesta od myšlenky k samotné realizaci prodloužení vodovodního řadu v Plzeňské ulici (východní část) a v ulici Minská v Křimicích. V roce 2016 odsouhlasili křimičtí zastupitelé záměr zpracovat projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení. To se podařilo získat od stavebně správního odboru v roce 2018. Rozpočet celé akce byl vypočítán na 14.140.893,- Kč. O rok později zastupitelé odsouhlasili možnou spoluúčast financování v případě získání podpory dotace od Státního fondu životního prostředí ČR a to do výše 6.mil. Kč. Koncem ledna 2020 na žádost starosty obce Víta Mojžíše Vodárna Plzeň a.s. podala žádost na Ministerstvo životního prostředí, dotaci získala(6.118.345,- Kč) a vysoutěžila stavitele firmu Vida Group s.r.o. Ta zahájila samotnou realizaci v říjnu 2020. Přes malé komplikace a nepřízeň mrazivého počasí v zimních měsících stavbu předala v dohodnutém termínu ke konci května 2021. Za provedou stavbu prodloužení vodovodního řadu firma vyúčtovala 9.557.404,- Kč a tím obci Křimice ušetřila více než 2,5 miliónu korun českých. K dnešnímu dni má smlouvu na dodávku pitné vody dalších nových 24 majitelů křimických pozemků.

PostHeaderIcon Rekonstrukce distribuční soustavy v Křimicích

V Křimicích by zahájena obnova distribuční sítě (náhrada stávajícího vzdušného vedení) u kterého byla v roce 1976 provedena výměna vodičů. Většina podpěrných bodů, ale pochází z původní sítě, která je starší roku 1945. Tímto zdejší vedení patřilo k nestarším venkovním vedení nízkého napětí v Plzni. Délka nové kabelové trasy činí 3 207 m. Území dotčené rekonstrukcí energetické soustavy je vymezené ulicemi Učňovská, Průkopníků, K Nádraží, Prvomájová, Traťová, Vochovská, Kozolupská a Chebská.

Stavební práce pro stavebníka (ČEZ Distribuce a.s.) provádí společnost SEG s.r.o., v termínu od 4.3.2021 do 30.6.2021. Současně s pokládkou kabelového vedení, byly do společného výkopu uloženy chráničky pro optické kabely internetové sítě spolku PilsFree z.s.

Uživatelé budou postupně připojováni na nové rozvody do konce září 2021 a někteří zájemci se budou moc připojit i na internetovou síť PilsFree.

Druhá fáze rekonstrukce rozvodů by měla proběhnout do poloviny roku 2022. Jednalo by se o území vymezené ulicemi Prvomájová, Květinová, Žitná a Chebská, Kozolupská, Vochovská.

PostHeaderIcon Tiché vzpomínání na světové války

V pátém městském obvodě Křimice se uskutečnila v pátek 23. dubna za velmi přísných epidemických pravidel vzpomínka na americké letce sestřelených letadel dne 25. dubna 1945 u Křimic a na oběti prvních a druhých světových válek. Květiny položili za město Plzeň primátor Martin Baxa, za městský obvod Křimice starosta Vít Mojžíš a místostarostka Marcela Wágnerová. Dále senátor Karpíšek, náměstek hejtmanky Ženíšek a za Velvyslanectví Spojených státu amerických v České republice podplukovník amerického letectva Radoslaw Rusek, zástupce Kanceláře pro obrannou spolupráci velvyslanectví. U pomníků v Křimicích se v průběhu oslav osvobození vystřídalo mnoho dalších spolků a organizací jako jsou zástupci Českého svazu letectví – Letci Plzeň z.s a Leteckého historického klubu den. J. Irvinga, nebo zástupci muzea gen.Pattona.

Na území Křimic byly za II.světové války sestřeleny dva americké bombardéry s deseti letci, kteří zahynuli při plnění válečných úkolů bombardování největší stále aktivní německé zbrojovky Škoda Werke.

PostHeaderIcon Historický vláček v Křimicích

Iron Monument Club a Česká západní dráha vypravili 24.dubna opět historický vláček. Vyjížďka byla z Třemošné přes hlavní nádraží až do Křimic. U nás bylo půl hodinová pauza, kde se doplnila voda k tvorbě páry a jelo se zpět. Aby něco nechytlo od odlétnuté jiskry, bděli na nádraží křimičtí hasiči. O nostalgické cestování byl velký zájem a také přišlo hodně diváků.
Foto: Věra Benešová

PostHeaderIcon Respirátory po seniory

V pondělí 1.února mohli všichni senioři (ročník 1951 a starší) trvalé bydlící v obci získat zdarma respirátory od křimické radnice. Jednalo se o respirátor  5-vrstvý FFP2 NR PREMIUM české firmy určený k ochraně jeho uživatele filtrací vdechovaného vzduchu a ke snížení rizika infekce mezi osobami. Účinnost filtrace je nejméně 95 %. Navíc starší občané osmdesáti let získali i gelovou desinfekci. Výdej se uskutečnil ve výstavní síni ÚMO5 od 8 do 17 hodin bylo obdarováno 244 křimických občanů.

PostHeaderIcon Silvestr letos klidněji

Silvestr 2020 a oslavy příchodu roku 2021 proběhl v duchu složité koronavirové situace. Nouzový stav vyhlášený vládou ČR, nejvyšší stupeň Protiepidemického systému, zákaz vycházení od 21:00 do 5:00, uzavření hospod a restaurací a další opatření doslova „vyklidili“ ulice a náměstí v celé republice. Podobně tomu bylo i v Křimicích, o půlnoci až na několik odpálených petard byl nezvyklý klid. Ohňostroje se však v obci objevovaly před 21 hodinou a s největší intenzitou rozzářily oblohu od 18 do 20 hodin. Netradiční i bylo loučení se starým rokem a vítání roku nového. Občané vítali nový rok přípitkem a přáním úspěšného roku ve zdraví a v klidu vzhledem k situaci pouze v rodinném kruhu.
Fotografie byly pořízeny v minulých letech.

Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner