Výpis aktualit v rubrice ‘Dění v obci’

PostHeaderIcon Polyfunkční budova v Konopné ulici

Dostávám časté dotazy, co bude s místem na začátku Konopné ulice určeným pro obchod-služby-bydlení. Tento měsíc mi byla developerem JK-EU Invest (stavitel celé Konopné ulice) předložena tzv. vstupní studie. Původně zde byla firmou zamýšlena  4-7.patrová budova, která samozřejmě nemohla projít. Nyní investor budovu rozdělil na dvě dvoupatrové. V přízemí by měla vzniknout prodejna smíšeného zboží, rehabilitačním fitnessem a kavárnou. V prvním a druhém patře obou budov by byl prostor pro 20 bytů o velikosti 1+kk a 2+kk. Samozřejmě by zde vznikla parkovací místa pro bydlící a návštěvníky obchodu a služeb. Bude myšleno i na nejmenší s malým dětským hřištěm. A to nejdůležitější pro stávající obyvatele Konopné ulice je, že vjezd bude pouze s Chebské ulice a stávající ulice nebude průjezdná. Developer má již zajištěné provozovatele nebytových prostor a začíná vyjednávat i s bankovními domy s možností umístění bankomatu. Výstavba dle zástupce developerské firmy by měla být zahájena na začátku příštího roku hned po dokončení bytového domu na druhém konci Konopné ulice.

PostHeaderIcon Křimická zabijačka

Křimickou zabijačku neb vepřové hody pořádal úřad městského obvodu ve spolupráci se Sokolem v sobotu 22. února. I když oficiální zahájení bylo na desátou dopolední, milovníci vepřového přicházeli na nádvoří sokola již v 9:00. Dobře věděli, že okolo poledního by už nemuseli sehnat všechny výdobytky prasete domácího. Pernarecký uzenář byl ale dobře připraven a pro zákazníky měl již na pultě vystaveny škvarky, paštiky, uzená žebra, jelita, jitrnice, tlačenky, klobásy a také teplou polévku prdelačku a ovárek. Když už bylo nádvoří zcela zaplněno, ke zkrácení dlouhé fronty začal vyhrávat místní hudebník pan Lenčeš na harmoniku a později i na varhany. Tomu neodolal spíkr dnešních vepřových hodů pan Fleišman a střihl si též několik písniček. Mezitím probíhalo komentované porcování prasete a ukázka výroby jitrnic, které si mohli návštěvníci zdarma ochutnat. K vyrovnání chuti přišla vhod sladká kobližka od pana starosty Mojžíše a jeho manželky. Rozdalo se jich rovných dvěstě, ale na všechny se nedostalo. Tolik bylo letos návštěvníků této oblíbené akce v Křimicích.  A když se všechno vykoupilo a snědlo, přijel koňský potah, který odvezl zájemce, hlavně v maskách, na maškarní masopustní průvod v Radčicích.

PostHeaderIcon Investice, opravy, údržba

Mírná zima nám umožnila provádět drobné investice a opravy v naší obci. Koncem roku se podařilo dokončit schodiště a nájezd ze zámkové dlažby navazující na cestu na Horničce na křižovatce K Dolovu x Prvomájová. V lednu se zde namontovalo i ocelové zábradlí. Na Horničce se vyklestili a vyřezali náletové dřeviny a krásně se prosvětlil kostel Narození Panny Marie. Tímto se též zvýraznily dominantní stoleté duby okolo svatostánku. Hned vedle, mezi bývalým statkem a kostelem, se vybudovala pěší stezka vhodná i pro cyklisty. Povrch jsme opět zvolili z přírodního materiálu lupku. Tato část cesty umožňuje propojení mezi Vochovem a Křimicemi-Brůdkem, aniž by se muselo pokračovat po frekventované silnici na Vejprnice. V budoucnu by se v tomto místě měla vybudovat točna a konečná zastávka autobusu.

Nové sítě dostaly branky na malou kopanou na hřišti u hasičárny.

Ani ve školce jsme nezaháleli a na přání ředitelky se zlikvidoval dosloužilý, nyní již i nebezpečný vrbičkový tunel. Na řadu přišel další dětský prvek tak oblíbená mašinka s vagonkem, která prošla celkovou rekonstrukcí. V dubnu se můžou naši nejmenší školáci těšit na další nový dětský prvek. O tom ale psát teď nebudeme, to už by nebylo překvapení.

PostHeaderIcon Plesová sezona v Křimicích

Plesová sezona v Křimicích byla zahájena 18. ledna sokolským maškarním plesem. Tanečníci v různých maskách nebyli jen domácí, ale přijeli na tuto tradiční zábavu i z okolních obcí a Plzně. K tanci a poslechu vyhrávala kapela Bells a nemohla chybět ani bohatá tombola.

Ve stejném duchu v róbách maškarních byla pořádána o týden později v křimické sokolovně diskotéka od DJ Hajajse. Tu zaštiťovali křimičtí fotbalisté nově vzniklého klubu FC Křimice.

V dalším měsíci a to konkrétně 8. února v křimické sokolovně pořádali tradiční ples radčičtí zahrádkáři. Tento ples je pokaždé vyprodán a ani letos to nebyla výjimka.

O týden později 15. února se na stejném místě sešli nejmladší tanečníci. A protože to byl dětský karneval, nemohlo chybět mnohé maškarní převlečení z nejrůznějších pohádek. Kromě diskotéky DJ Péti se také soutěžilo a na konci se losovala dětská tombola. V přísálí u stánků bylo možno zakoupit obr balonky, cukrová vata a pop corn.

V karnevalových maskách dováděli i křimičtí senioři, když pořádali svůj maškarní rej v salonku hotelu York ve čtvrtek 20. února.  Každoročně si připravuji členi seniorského klubu vtipnou scénku a tu i letos za velkého potlesku předvedli. Poslední ples letošního roku si užijeme v sobotu 28. března. Bude to již 12.ročník Společenského plesu obce.

PostHeaderIcon Křimický Zelmistr 2020

Dne 25. 1. se konala v restauraci Saracena tradiční soutěž o nejlepší nakládané zelí zvaná „Křimický Zelmistr“. Vzorky nakládaného zelí mohli účastníci do restaurace přinést od 16,30 hod. a zde je vyhodnotila 10 členná porota vybraná z pěstitelů i laiků. Hodnotila se chuť, vůně a vzhled naloženého zelí. Po sečtení jednotlivých bodů, kdy se hodnotilo jako ve škole tj. 1 nejlepší, 5 nejhorší byly vyhlášeny výsledky. Na prvním místě se umístil, putovní pohár a věcné ceny převzal p. Karel Němec st., na druhém místě se umístil p. Antonín Danihilík a třetí místo obsadil p. Vlastimil Bayer. Letos bylo vítězství obzvlášť ceněné, neboť soutěže se zúčastnilo 21 vzorků. Byl předán i mimořádný diplom za donesený domácí zelný salát doplněný o červenou řepu panu Jaroslavu Spěváčkovi. V průběhu večera byly pro návštěvníky k ochutnání výrobky z křimického zelí – zelné placky, halušky se zelím, segedin a zelný závin. K poslechu hrála skupina Májka Band. Večer moderoval a průběžně návštěvníky informoval p. Zdeněk Fleišman.

PostHeaderIcon Novoroční pochod

První a již tradiční společenskou akci v Křimicích v novém roce pořádá Křimický klub seniorů. Novoroční pochod začíná vždy v Radčicích, kam si turisté mohou dopravit autobusem, nebo si výlet prodloužit a dojít pěšky. Sraz a malé občerstvení je u domu paní Mlnaříkové. Po přípitku a první společné fotce se vyrazilo ke Kyjovské kapli. A opět společná fotografie z rukou Ludvíka Hladíka, který diriguje 29 přítomných. Tam se na chvilku cesty rozdvojují a každý si volí svoji trasu. Někdo využívá asfaltovou cyklostezku a někdo vypochoduje o pár metrů výše po polňačce na lepší výhled. Cesty se spojí až v Malesicích. Někteří využívají otevřených dveří u kostela a narychlo nahlédnou dovnitř svatostánku. Všichni se společně vydávají po polorozbahnělé cestě do Křimic kolem řeky Mže. U křimického jezu se opět cesty rozdvojují a část turistů se vydává po nové cestě kolem pravého ramene řeky až ke křimickému zámku. Cestu podél řeky lemují výtvory zdejších bobrů. Několik ohlodaných stromů, rozestavěné hráze nebo jejich doupata. Sraz byl u restaurace U Mže, kde si všichni připíjí se starostou Křimic, ničím jiným než zeleným mokem (ne, nebyla to zelná šťáva ..) . Počasí letos pochodujícím přálo a všech 31 přítomných se po svátečních hodech příjemně „vyvětralo“.

PostHeaderIcon Advent na zámku

Ke konci roku Lobkowiczký zámek nabízí pravidelné akce v duchu adventu. 21.prosince proběhl ve velkém sálu koncert České vánoční mše J.J.Ryby v podání přední sólistů divadla J.K.Tyla, kterému předcházel křest nové knihy o Křimicích. Zároveň byla zahájena výstava obrazů studentů střední umělecké školy Zámeček a v další zámecké komnatě probíhala výstava dřevěných a papírových modelů Betlému od Plzeňských Betlémářů. Výstavy trvaly až do začátku nového roku. V neděli proběhla mše svatá v zámecké kapli Povýšení svatého Kříže, kterou vedl páter Bibko. Byla zde zmíněna častá návštěvnice tohoto svatostánku nedávno zemřelá paní Jitka Pávová.

PostHeaderIcon Nová kniha o Křimicích slavnostně představena

V sobotu 19.prosince byla na zámku slavnostně uvedena v život kniha o Křimicích s názvem Ves u zámku. Přítomni byli nejen autoři Ota Brachtel a Jan Drnek, ale i místní zastupitelé, kteří vůbec o vzniku knihy před třemi lety rozhodli. Slavnosti se zúčastnili i ti, kteří poskytli mnoho informací o dění v obci. Byli to místní kronikáři, zástupci všech spolků a škol. Nemohl chybět ani majitel zámku pan Jaroslav Lobkowicz, který též poskytl mnoho písemných podkladů a fotografií. V úvodu o vzniku knihy pohovořil pan starosta Vít Mojžíš, spisovatel Drnek popsal, jak a kde sháněli veškeré informace a na konec slavnosti požehnal této knize o 540 stránkách páter Igor Bibko. Závěrem nechyběl „křest“ šampaňským a malý rout pro pozvané, kteří se zasloužili o vznik této knihy.

PostHeaderIcon K Vánocům patří kapr

I letos před Vánoci křimičtí rybáři nabízeli prodej živých ryb. Nejvíce se prodalo samozřejmě kaprů a  že byl o ně velký, nemusíme ani psát. K mání byly i 6 kg kousky a den před Štědrým dnem bylo absolutně vyprodáno. Někdo si odnesl rybu živou, někdo si ji nechal vykuchat. Každý, kdo si koupil kapra, dostal k němu tradičně výtečné svařené víno.

PostHeaderIcon Advent začal rozsvícením stromečku

Na první adventní neděli se pravidelně slavnostně rozsvicuje v Křimicích obecní vánoční stromeček. Letos tento den vyšel na 1.prosince a počasí bylo chladné, ale bez deště či sněžení.  Již po čtvrté hodině odpolední se začali scházet návštěvníci a v 16:30 zahájili tuto událost žáci z místní základní školy. Zpívali a recitovali básně k blížícím se vánocům. V 17 hodin se přivítal s přítomnými občany starosta Mojžíš a předal mikrofon páteru Bibkovi, který pronesl sváteční slovo. Dále následovalo samotné rozsvícení krásně nazdobeného stromečku panem Alfredem Otáskem, který lidem před tím ještě popřál klidnou adventní dobu. Po té následovalo pásmo písní od hudební skupiny ze Selesiánského střediska. Lidé si mohli zazvonit nově zakoupenými zvonečky, ochutnat svařené víno, čaj, nebo medovinu a nemohly chybět ani skvělé voňavé koláčky od paní Aničky Dobré, které děkujeme za zázemí a elektřinu z restaurace Saracena. Poděkování patří též členům kulturní komise, zastupitelům a samozřejmě místním hasičům za vánoční výzdobu stromečku a v ulicích obce.

Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner