Výpis aktualit v rubrice ‘Dění v obci’

PostHeaderIcon Letní kino s rekordní návštěvností

V rámci Křimického kulturního léta proběhlo v zámeckém parku promítání filmů letního kina. Osm filmových představení navštívilo bezmála devětset diváků. Nejvíce navštíveným představením byl český film Ženy v běhu, na který přišlo 385 diváků. Lidem ani nevadilo, že už nedostali místa k sezení a tak se mnozí uvelebili na deku do trávy. I občerstvovací stánek byl v obležení po celou dobu promítání. Všichni byli spokojeni nejen s filmem, ale i s krásným letním večerem.

Děkuji členům kulturní komise za organizování a Václavu Seifertovi za výběr filmů a samotné promítání.
Vít Mojžíš

PostHeaderIcon Poděkování dětem MŠ Křimice za báječnou reprezentaci

Křimice s kulturními akcemi opravdu nezahálí a ani letos si naše školka nenechala ujít příležitost ukázat své malé talenty.

Kde všude jsme byli vidět? Hned na podzim jsme se zúčastnili oslav 100. výročí naší republiky. Ve spolupráci s klubem seniorů jsme pak nacvičili divadelní představení o Zlatovlásce a zjara jsme bojovali o medaile na Sportovních hrách mateřských škol.

Děti z MŠ Křimice také nezapomněly písničkou a básničkou pozdravit naše nejmladší obyvatele na Vítání občánků MO Plzeň 5. Ochotně pak školku zastupovaly i na slavnostním otevření areálu nové pláže u řeky Mže. Na konci školního roku naši malí tanečníci rozhýbali celé Křižíkovy sady svou choreografií, kterou pilně trénovali spolu s lektory z portálu Kroužky.cz.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem účinkujícím i jejich rodičům za to, že ve svém volném čase pomáhali zpestřit křimické kulturní dění. A samozřejmě děkujeme i všem divákům, kteří našim šikulům přišli zatleskat a fandit.

.

Jiřina Kavalírová

PostHeaderIcon Výstava veteránů, koncert a prohlídka zámku

Křimické kulturní léto 2019
Tradiční akce v zámeckém parku rodiny Lobkowiczů v Křimicích se uskutečnila v sobotu 22.června. Již v 9 hodin najížděly nablýskané stroje Old Timer a připravovaly se na Jízdu Jiřího Kristiána Lobkowicze. Letošní okruh byl z Křimic do Pernarce a zpět. Posádky soutěžili mezi sebou ve vědomostní i v soutěži zručnosti. Všichni obdrželi plaketu a pamětní list a ti nejlepší i pohár z ruky starosty obce. Od 14 do 17 hodin si bylo možné všechny zúčastněné stroje prohlédnout. Od této hodiny též byl zahájen i doprovodný kulturní program tanečním vystoupením Charleston a dále pokračoval venkovním koncertem zpěváků z plzeňského divadla JKTyla. Parkem zněly slavné skladby operet a muzikálů. Po celou dobu akce byly mimořádně otevřeny komnaty zámku i jejich středověkých sklepení. Odpolední krátký lehký deštík návštěvníky neodradil a tak byla akce hojně navštívena. Na akci se spolupodílel MO5, zámek Křimice a Classic car club Plzeň.

PostHeaderIcon Dětský den u rybářů

Dětský den u rybářů

Dne 1. 6. tak, jako každý rok letos uspořádali rybáři pro děti v rámci oslav MDD v Křimicích  dětskou rybářskou soutěž. Akce se konala ve vlastním areálu u rest. U Mže na sádce. Letošní ročník ozdobila nadprůměrná účast – přišlo 32 soutěžící. Soutěž probíhala dvoukolově s přestávkou na občerstvení, které děti dostávaly zdarma. Pro každého byl připraven buřtík, chléb a hořčice nebo kečup s nápojem dle výběru. Pro dospělé byla otevřena restaurace, kde se mohli občerstvit. Nejlepším rybářem soutěže se stala Andrea Albrechtová, která ulovila v součtu 344 cm ryb, na druhém místě soutěž ukončil Vojtěch Tolar s úlovkem 307 cm, a na třetím místě  Vojtěch Beran s úlovkem 296 cm. Pro všechny děti, ať s úlovkem nebo bez úlovku, byly připraveny ceny s rybářskou tématikou. Každý si dle svého umístění vybíral, co se mu zalíbilo, nebo čím doplnil svoji rybářskou výbavu. Celému dopoledni vládlo krásné slunečné počasí a hlavně dobrá nálada.

PostHeaderIcon Stáří, posečkej ještě chvíli ……..

Pod tímto mottem si občas dovoluji informovat o činnosti Klubu seniorů Křimice.

Nejúspěšnější byl tentokrát měsíc květen.   Nejprve se naše členky zúčastnily se svým vystoupením akce Senioři baví seniory. Tuto akci pořádá sociální odbor Magistrátu města Plzně každý rok v plzeňské Besedě. Dále jsme se úspěšně zúčastnili Sportovních her seniorů Plzeňského kraje /viz další  článek/.  Ještě  jsme stihli  jet na zájezd zvaný Dostupná  Šumava, který je velmi oblíbený a v letošním roce nabízí nové trasy. Také jsme strávili  jedno  příjemné odpoledne s muzikou u řeky  Mže  pod názvem Posezení pod lípou. Na závěr  měsíce jsme si ještě dopřáli výlet minibusem na  hrad  Křivoklát.  V červnu pak ti, kteří se nedostali na Křivoklát, jeli na výlet na zámek v Horšovském Týně. Jako poslední akci před prázdninami, jsme uspořádali náš Sportovní den. Jako hosté a také jako soupeři přijeli naši kamarádi z Domažlic a z Totemu. Soutěžilo celkem 47 seniorů. Začali jsme hned od rána a soutěžilo se ve třech disciplinách – v minigolfu, ruských  kuželkách  a v petangue.  Dopadlo to dobře, a i když byli z každé discipliny odměněni jen první tři – vyhrál každý! Užil si příjemnou atmosféru, nenáročným sportem udělal něco pro své  zdraví a pro dobrou náladu.  A jak už to bývá na podobných akcích  – zakončili  jsme  muzikou a hezkými písničkami.

Na závěr bych Vás chtěla pozvat na koncert  dechovky  AMATI  Stříbro, který se bude konat  ve   čtvrtek 25. července v areálu u řeky Mže od 14 hodin. Při té příležitosti zde také  vystavíme fotografie z našich akcí.

Přeji Vám krásné léto.

Eliška Hladíková

PostHeaderIcon Koncert Petry Janů v Křimicích

Další celovečerní koncert v lobkowiczkém zámeckém parku v Křimicích se uskutečnil v pátek 14. června. V 19 hodin přivítali návštěvníci českou rockovou legendu Petru Janů s doprovodnou kapelou Amsterdam. Po celý večer zněly známé hity této vitální zpěvačky a všichni si to v krásném prostředí a za teplého počasí náležitě užili.

Po ukončení koncertu se Petra Janů ještě dlouho podepisovala návštěvníkům na přinesené předměty nebo na kartičky s její fotografií. Mnozí z nich si zakoupili CD a trička s nápisy s největšími hity „Už nejsem volná“, nebo „To máme mládež“.

Občerstvení zajišťoval tradičně londýnský bus doubledecker upravený na restauraci. Těmto koncertům předcházejí i velké manévry s přípravou nejen tribun a jeviště, ale i zajištění veškerých pořadatelských služeb. Městský obvod si toto zajišťuje vlastními silami a tak bych rád všem dotyčným poděkoval. Bylo to náročné, ale stálo to za to.

PostHeaderIcon Slavnostní otevření křimické Pláže

Od roku 2017 se připravovala revitalizace místa u řeky Mže pod sokolovnou. V těchto místech se za první republiky nacházelo koupaliště se skluzavkou, převlékárnou, hřištěm.

Od myšlenky vytvořit další odpočinkové místo v Křimicích uběhlo 18 měsíců a mnoho a mnoho práce. Od vykácení zestárlých stromů, úpravy terénu zaneseného sutí a odpadky až po samotnou realizaci dřevěného mola, chodníčků, ohniště, šachovnice, hmyzího domečku, laviček, košů a hlavním středobodem místa je samozřejmě imitace pláže. Bonus navíc je vybudování jedinečného discgolfového hřiště s 9 koši. Zábava pro nejširší veřejnost, kteří vlastní buď svůj létající talíř(frisbee), nebo si můžou profesionální disk zapůjčit na ÚMO5.

Malou slavnost otevření křimické Pláže okořenilo čtyřdenní setkání dřevosochařů, kteří vyrobili několik laviček, lehátek a čtyři plastiky se zde poražených topolů. Konkrétně zde vznikl dřevěný trůn, anděl ochránce místa, kolébka matky vod a dominantou se stala otevřená kniha.

V sobotu 8.června v 18:00 starosta obce Vít Mojžíš zahájil a v krátkosti shrnul historii a vývoj tohoto místa, páter Igor Bibko požehnal tomuto místu a lidem, kteří zde budou čerpat energii, děti z mateřské a základní školy zazpívaly a zatančili na obří šachovnici, která se stala dočasně i pódiem. Starosta obce přivítal a poděkoval všem, kteří se zasloužili o vybudování tohoto krásného místa v přírodě. Na závěr oslav vystoupil umělec Ondřej Smeykal, který zahrál a pohovořil o pravěkém nástroji z australského stromu tzv. digeridoo. Slavnostního otevření areálu si všichni návštěvníci dostatečně užili a mnozí seděli ještě dlouho do nočních hodin u plápolajícího ohně u řeky Mže.

PostHeaderIcon Dětský den v zámeckém parku

Oslavy Mezinárodního dne dětí proběhl v Křimicích v zámeckém parku v neděli 2.června. Ve dvě hodiny odpolední přivítal moderátor Zdeněk Fleišman pěvecký sbor Berušky z 15.ZŠ a tím byl dětský den zahájen. Po vystoupení byli dětem rozdány soutěžní kartičky, kterých letos bylo rekordních 225. Děti se rozeběhli po parku a na osmi stanovištích plnily různé úkoly, za které je na konci čekala sladká odměna. Odpoledne zahrál divadelní spolek Haspro pohádku Čertí škola a v doprovodném programu si vystály děti nekonečné fronty na jízdu poníků a lezecké aktivity mezi stromy. Nechybělo ani malování na obličej a tvořivé dílničky z umělecké školy Zámeček. Všichni se nemohli dočkat na závěr, kdy je čekala obří bublinková pěna, kterou tradičně zajišťují dobrovolní hasiči. Naštěstí bylo velmi pěkné počasí a tak nikomu nevadilo, že šel domů celý mokrý.

Poděkování patří všem členům křimických spolkům a kulturní komisi MO5, kteří tuto velmi vydařenou akci zajišťovali.

PostHeaderIcon Noc kostelů v Křimicích na Horničce

Tradiční akce Noc kostelů, která se koná v pěti Evropských zemí najednou, proběhla i v Křimicích v kostele Narození Panny Marie na Horničce. Majitelé kaple rodina Lobkowiczova otevírá mimořádně budovu za účelem této akce. Každoročně zde vystavují své obrazy studenti Střední umělecko-průmyslové školy Zámeček a v doprovodném programu vystoupil pěvecký sbor Musica Amica, Marie Nocarová v doprovodu Jaroslava Schaffera a nakonec zahrály, zarecitovaly a zazpívaly děti z křimické základní školy. Kdo nepřijel autem, mohl ochutnat několik druhů mešních vín. K dispozici byly pohlednice sakrálních staveb plzeňského kraje, pexesa a různé brožury k Noci kostelů, které si návštěvníci mohli opatřit originálním razítkem tohoto kostela.

PostHeaderIcon Nové dresy pro křimické seniory

Týden před Sportovními hry seniorů Plzeňského kraje 2019 předal starosta obce Vít Mojžíš členům výboru Klubu křimických seniorů zcela nové dresy a popřál všem účastníkům hezkou zábavu a co nejlepší umístění. Hry se letos uskuteční 14.května v hokejbalové hale na Lochotíně. Křimičtí senioři pravidelně přiváží několik medailí z tradičních i netradičních disciplín. Tak ať jim nové dresy přinesou hodně štěstí !
BÁRA BASIKOVÁ
Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner