Výpis aktualit v rubrice ‘Dění v obci’

PostHeaderIcon Nové dresy pro křimické seniory

Týden před Sportovními hry seniorů Plzeňského kraje 2019 předal starosta obce Vít Mojžíš členům výboru Klubu křimických seniorů zcela nové dresy a popřál všem účastníkům hezkou zábavu a co nejlepší umístění. Hry se letos uskuteční 14.května v hokejbalové hale na Lochotíně. Křimičtí senioři pravidelně přiváží několik medailí z tradičních i netradičních disciplín. Tak ať jim nové dresy přinesou hodně štěstí !

PostHeaderIcon Oslavy osvobození v Křimicích

Květnové oslavy konce II.světové války se pravidelně odehrávají v Křimicích o několik dnů dříve než v Plzni a to nejen z důvodu, že 3.americká armáda vstoupila na území Křimic již 4.května. Hlavním důvodem je připomenutí sestřelení dvou amerických bombardérů Boeing B-17, které dopadly na území naší obce právě 25.dubna 1945 při hromadném náletu na Škodovy závody  vyrábějící zbraně pro armádu fašistického Německa.

Letošní pietní akt konaný 27. dubna začal ve 13:00 vystoupením Plzeňských mažoretek za doprovodu Velké dechové hudby ZUŠ Chválenická na Křimickém náměstí. Následovaly politické projevy zástupců obce, města Plzně, Plzeňského kraje a na závěr zástupce americké ambasády politického diplomata Lerryho Korba,který přečetl zdravici v českém jazyce. Každoročně se přijeli poklonit hrdinům první i druhé světové války zástupci Military car clubu, Krajského vojenského velitelství AČR, Československé obce legionářské,  Městské policie, Leteckého historického klubu Plzeň, Československého svazu letců-Letci Plzeň.

Po odehrání Československé a Americké hymny položili zástupci výše uvedených institucí květiny ke třem vzpomínkovým pomníkům. Za vedení obce to byli starosta Mojžíš, místostarostka Wagnerová, místostarosta Lobkowicz a zastupitelé Vítovcová, Fleišman a Siefert. Poté několikrát nad náměstím zakroužil historický americký letoun Harvard Mk.II. vyrobený r.1943, na kterém trénovali i američtí piloti. Závěr patřil dětem z křimické školy, které měli krátký recitál českých a amerických písní. Na úplný závěr pan tajemník Plochý poděkoval a rozloučil se se všemi účastníky a pozval je na krátký promenádní koncert dechové hudby při malém občerstvení vojenského guláše pana hostinského Zahradníka z Vochova.

PostHeaderIcon Společenský ples 2019

V sobotu 30. března v křimické sokolovně se pořádal Společenský ples ÚMO5. Letos měl pořadové číslo 11 a k tanci a poslechu vyhrávala opět profesionální kapela Epigon Honzy Krčka. Na uvítanou si starosta Mojžíš a místostarostka Wagnerová připíjela s příchozími hosty.  Vzácné hosty (senátora ČR, radní PK a starosty z okolních obcí) přivítal a celým večerem provázel mluveným slovem Zdeněk Fleišman st. Díky mnoho sponzorům byla i bohatá tombola. Ti nejšťastnější si odnesli např. televizor, nebo velký zahradní gril. Letošního plesu se zúčastnilo rekordních 250 příznivců tohoto společenského setkání a bylo zcela vyprodáno. Ve večerním programu nechybělo několik zajímavých vystoupení. První vystoupil taneční soubor Stormballet a o další přestávce tanečnice ze Spider Dance. V sále tělocvičny nemohlo chybět ani sportovní vystoupení, které osobně zajistil místní Petr Matějka. S jeho sparingpartnerem předvedl souboj Titánů ve velmi tvrdé disciplíně MMA. Po té se už jen tančilo, zpívalo a ve 2 hodině ranní se oslavil příchod letního času a šlo se spát. Rád bych poděkoval kulturní komisi za přípravu celého plesu, včetně výzdoby sálu.

PostHeaderIcon Na radčické referendum zareagovaly Křimice. Peticí

V plzeňských Radčicích odmítli plánovaný sjezd z obchvatu, Křimice se brání peticí. Bojí se přívalu aut. Závěrečná etapa výstavby tzv. Západního okruhu způsobila v okolí Plzně rozruch. Plánovaný sjezd v Radčicích totiž tamní obyvatelé odmítli v referendu. To ale rozzuřilo blízké Křimice, kde místní naopak sepsali petici za zachování sjezdu podle původního záměru. Starosta Křimic Vít Mojžíš se obává dalšího nárůstu provozu. „V Křimicích je velký provoz normálně, těžko se přechází hlavní silnice. Nyní kvůli uzavření Studentské ulice na Lochotíně trpíme dvojnásobně a taková situace by nastala trvale, kdyby se sjezd v Radčicích zrušil,“ argumentuje Mojžíš. Obyvatelé Křimic jsou znepokojeni. „Přeji si, aby byl sjezd v projektu zachován, protože přes nás jezdí kamiony do fabriky do Radčic a je tu větší provoz, než když nebyla dálnice,“ míní Miloslav Štorkán. Petici, kde podpisy rychle přibývají, bylo možné do včerejška podepsat i na úřadě v Malesicích, kde obavy sdílejí s Křimicemi. „V pondělí ji odnesu na magistrát,“ dodal Mojžíš.

Starosta Radčic Rolando Arias uvedl, že obyvatelé nebyli o projektu příliš informováni. „Jako nový starosta jsem zjišťoval, že lidem chybí informace a mnoho z nich je proti. Uspořádali jsme referendum a já se rozhodl, že podpořím jakýkoliv výsledek,“ sdělil Arias. Podle radčického starosty se místní, obdobně jako v Křimicích a Malesicích, bojí zvýšení provozu, který může ohrozit bezpečnost a zhoršit životní prostředí. Někteří obyvatelé si však od sjezdu slibují zvýšení dopravní obslužnosti. „Já jsem pro sjezd, snáze se dostaneme do Plzně. Vnučka pracuje v obchodním domě v Chotíkově. Vstává v pět ráno, musí jet MHD přes celé město a ani tak nestíhá,“ postěžovala si Helena Projslová z Radčic.Město Plzeň slíbilo, že k referendu přihlédne. Jakým způsobem, ale prozatím není jasné. „Musíme přezkoumat projekt. Vnější projevy jako referenda a petice vezmeme v úvahu,“ uvedl náměstek pro dopravu Michal Vozobule. Výstavba bude zahájena letos v říjnu a hotová by měla být v roce 2022.

Plzensky.denik.cz | 22.03.2019

PostHeaderIcon Návštěva z „Ordinace“ v Křimicích

V sobotu 16.března praskala křimická sokolovna ve švech. Nebylo to sportovci, ale návštěvníky, kteří dorazili na Talk Show známé televizní a divadelní dvojice Martina Zounara a Martiny Randové. Přes hodinu a půl herci bavili zcela vyprodaný sál a 240 návštěvníků si vystoupení velmi užilo. Již na začátku, kdy  starosta obce pozval doktora Schwarce a jeho životní partnerku Heluš na pódium, přišel Martin Zounar pouze s obrovskou dogou a začal maraton smíchu. Nepřeberné množství životních a uměleckých příhod přítomné velmi pobavily. Po představení proběhla nekonečná podpisová akce a mnozí se se známými osobami vyfotili.

PostHeaderIcon Popadané stromy a lidé bez elektřiny

Z neděle 10.3. na pondělí 11.3. se přes Křimice přehnal velmi silný vítr, který vyvracel zdravé stromy a dopravní značky. Jednalo se převážně o jehličnany. Velký smrk padl v ulici Ztracená, kde strom zatarasil chodník za kioskem s pizzou. Další větší škody napáchal tento živel pod sokolovnou u místa nově budovaného areálu „Pláž“. Zde několik vyvrácených stromů padlo do vysokého vedení, kde přetrhaly vodicí ocelové lano a poničily sloup vedení. Lidé v přilehlé Plzeňské ulici byli bez elektřiny více než dvanáct hodin. Zaměstnanci ČEZu likvidovali škodnou událost několik hodin.

PostHeaderIcon Křimičtí kynologové mají nové vedení

Výroční členská schůze Základní kynologické organizace v Křimicích proběhla 2. února. Proběhla též volba výboru, kde předsedu organizace obhájil pan Václav Vůcha. Tomu přítomný starosta obce Vít Mojžíš předal putovní pohár pro závody, které místní pejskaři organizují a zároveň dostali i křimickou vlajku. Do výkonného výboru byli zvoleni Pavla Hejtmánková, Josef Kavalír, Jana Šlesingerová, Barbora Eichlerová a Michal Štípek. V revizní komisi je Stanislav Mastný, Petr Kohout a Vratislav Netrval.

PostHeaderIcon Zahrádkáři plesali

První dospělácký ples v letošním roce v křimické sokolovně patřil radčickému Svazu zahrádkářů. V sobotu 9.února se přišlo na ples pobavit nejen mnoho příznivců květin a zeleniny, ale hlavně příznivci tance. O půlnoci si šťastný výherci odnášeli mnoho darů z bohaté tomboly a zábava pokračovala až do dvou hodin ranních.

PostHeaderIcon Podpora ochrany práv a svobod

Křimická radnice již čtvrtým rokem podpořila akci vyvěšením tibetské vlajky 10.března, v den  výročí Tibetského národního povstání.  Vnímáme to jako celosvětový symbol ochrany práv a svobod a nemůžeme si myslet, že se u nás nic podobného stát nemůže!

PostHeaderIcon Černá skládka po letech zlikvidována

V roce 2016 upozornil Městskou policii starosta obce na černou skládku, která se nacházela za skladovací firmou Amesbury, na bývalé vlakové vlečce. Odpad byl na několika místech a byl od bezdomovců, zahrádkářů a ostatních nepořádníků, kteří tam do těchto míst zajížděli i automobily. Městská policie vše prozkoumala a oficiálně požádala městskou úklidovou firmu Čistou Plzeň o vyřešení této černé skládky. Po několika urgencích starostou obce byla po roce a půl první část skládky zlikvidována a místo zajištěno lesnickým oplocením. Druhou část si vzala za své obec a vlastní silou úklidové čety vyčistila vše v březnu letošního roku. Tímto děkujeme Tondovi, Slávovi a Hanzovi za vykonání této nevděčné práce po ,slušně řečeno, „nepořádných“ spoluobčanech.

Petra Janů
Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner