Výpis aktualit v rubrice ‘Dění v obci’

PostHeaderIcon Slavnostní výsadba stromů

I Křimice se zapojily do celorepublikové akce slavnostní výsadby pamětního stromu k výročí 100 let od vzniku samostatné Československé republiky. Křimický úřad zakoupil symbolických deset stromů lípy srdčité = deset dekád republiky. Dvě lípy byly zasazeny 26.října na konci Tlumené ulice u kamenného obelisku soutoku řeky Mže. Zde zahájil slavnost pan starosta Mojžíš krátkou řečí o významu výsadby a pár vět o samotných stromech. Jeden strom vysadili členi zdejšího Klubu seniorů a druhý strom pomohly vysadit děti z mateřské školy. Ty ještě přidaly krátkou básničku a všichni společně na závěr aktu si zazpívali státní hymny Čechů i Slováků. Dalších 7 stromů se vysadilo podél Plzeňské ulice v areálu sokolovny a poslední desátá lípa je umístěna u cesty k Brůdku v Třešňovce vedle křížku. Tam se umístila i dřevěná lavička.

PostHeaderIcon Budování na konci roku

Na budoucím odpočinkovém místě „Na pláži“ se stále pracuje. Momentálně se nashromáždili stavební kameny pocházejících převážně ze starých ubouraných objektů na Křimickém náměstí. Tímto děkujeme majitelům a dárcům tohoto materiálu a to jmenovitě panu Janu Jamrichovi a panu Martinovi Otáskovi. Ostatní kameny jsme získali též zdarma ze skladu Správy veřejného statku. Z tohoto materiálu se začalo budovat dle plánů přírodní ohniště. V těsné blízkosti mezi radčickým dřevěným mostem a křimickou sokolovnou se dobudovává tzv. kolejová cesta z betonových kvádrů. Měla by lépe sloužit turistům, cyklistům i zemědělské technice. Dle příznivého počasí by se stavba měla předávat do konce roku 2018.

PostHeaderIcon Rozsvícení vánočního stromečku

Slavnostní rozsvícení stromečku proběhlo v Křimicích za deštivého počasí na první adventní neděli 2. prosince. V 16:30 byla slavnost zahájena sborovým zpěvem žáků ze zdejší základní školy. Deset minut před samotným rozsvícením pozdravil přítomné křimické občany starosta obce Vít Mojžíš, který požádal o několik slavnostních duchovních vět pátera Igora Bibka. Přesně v 17:00 rozsvítila krásně nazdobenou jedličku nejstarší přítomná občanka paní Mainzerová (94) a rozeznělo se 100 keramických zvonečků, které se zde prodávaly. Skoro čtyřicetiletá jedlička pochází ze Žitné ulice, kterou zasadil pan Čečil a strom již ohrožoval balkony a fasádu bytového domu. Poté následovalo další hraní a zpívání v podání mládeže Salesianského střediska z blízkých Skvrňan. Pod stromečkem se objevili slámové jesličky a slámový anděl, které byli vyrobeny na Křimickém Slámování. K mání byl i obecní kalendář pro rok 2019, který byl v duchu historických pohlednic a fotografií a prodával se za 100,-Kč. Zaměstnanci úřadu a křimičtí zastupitelé u stromečku rozlévali zdarma svařené víno, čaj a medovinu. Café Vážka a restaurace Sára nabízely vánoční cukroví, perníčky a koláčky. I přes nepříznivé počasí to bylo hezké shledání křimických občanů v adventní době.

PostHeaderIcon Z Křimic na nový autobusový terminál

Nový autobusový terminál v Plzni přinese změny v MHD
Dvě autobusové linky začnou jezdit až k nádraží. Terminál začne fungovat s novým jízdním řádem 9. prosince.
Linky 35 a 57, které zajíždějí do okrajových obvodů Malesice a Křimice a mimo hranice Plzně do Města Touškova, začnou jezdit na nový autobusový terminál vedle vlakového nádraží. Teď končí na zastávce U Ježíška. Ta je od nádraží vzdálena a bez zázemí pro řidiče.
Na novém terminálu Šumavská budou končit linky příměstských autobusů přijíždějících do Plzně od Bílé Hory, Doubravky a Slovan. Je napojen na podchody k vlakovému nádraží. Zrychlí se přestupy mezi vlaky, veřejnou a městskou dopravou.

PostHeaderIcon Největší náklad v Křimicích

Křimičtí mohli vidět historicky největší náklad přepravovaný po silnicích.

V sobotu 24.11., hodinu po půlnoci, přijížděl nadměrný 450 tunový náklad Z Plzně do Křimic. Byla to turbína od firmy Doosan Škoda Power. Směřovala do přístavu v Lovosicích, kde náklad poputuje po řece Labi do Hamburku a jeho mise skončí v africké Nigérii. V Křimicích, konkrétně proti balíkové poště na hlavní silnici Chebská se souprava odstavila na čtyři dny, kde byl ocelový přepravní obal turbíny demontován a turbína přeložena ze sníženého podvalníku s hydraulikou na speciální sloupky a následně na standardní vyšší podvalník. Celková délka soupravy s nákladem a třemi tahači byla 87m. Nakonec náklad nabral zdržení v Lovosicích, když v řece byla nízká hladina vody a splutí nebylo možné.

PostHeaderIcon Nové ochranné sítě na hřišti u hasičárny

Po deseti letech dosluhují ochranné sítě multifunkčního hřiště u hasičárny (U Saraceny). Již v minulém roce se vyměnila zadní strana hřiště a letos se dodělala přední strana. Navíc byly přidělány dokola i drátěné moduly tzv. kari sítě, které by měly odradit od prostříhávání provazových sítí ke zkracování si cesty za překopnutým míčem. Tak ať nám hřiště slouží dalších deset let.

PostHeaderIcon Ekologické hubení plevele v Křimicích

Křimický úřad přijal nabídku firmy Greenroot s.r.o., která nabízí ekologické hubení plevele a čištění městského mobiliáře. Od příštího roku by mělo být zákonem zakázáno používání chemického postřiku a tak firma zkušebně předvedla v Křimicích jak se ničí plevel v praxi horkou párou. Navíc očistila „zebru“ před dopravní školou v ulici Průkopníků. Horká voda (80-100 stupňů) by měla zničit i kořeny plevele a rostlina okamžitě odumírá. Výhodou je i to, že nemusí být suché a slunečné počasí jako u chemických postřiků.

PostHeaderIcon První křimická knihobudka

Ve čtvrtek jsme nechali nainstalovat první křimickou knihobudku do zámeckého parku. Je umístěna na stěně dřevěného promítacího domečku, který se nachází hned za  lavičkami a tribunou. Zatím je knihobudka prázdná a tak vyzýváme křimické občany, zda by nepřinesli nějaké vyřazené knihy, časopisy, nebo třeba nějaké hry, které by se hodily do tohoto prostředí, třeba létající talíř, švihadlo, atd. Věci z knihobudky by měly sloužit k zapůjčení, nebo k vyměňovaní a používání pouze v parku. A tak doufáme, že tato knihobudka ještě více zpříjemní váš pobyt v parku rodiny Lobkowiczkých.

PostHeaderIcon Seniorský turnaj v minigolfu

Poctivě každou středu chodili křimičtí senioři do areálu U Mže si zahrát minigolf. Ve středu 26.září sehráli závěrečný turnaj mezi sebou a tím ukončili hráčskou sezonu tohoto sportu v tomto roce. Starosta obce Vít Mojžíš předal vítězi nový putovní pohár a předsedkyně Klubu seniorů paní Eliška Hladíková předala věcné ceny. Letos byly vítězky dvě se shodným součtem bodů a tak se domluvily, že pohár nechají vystavený ve své klubovně. A kdo že to letos vyhrál? Již potřetí paní Vavříková a poprvé paní Fialová. Zřejmě kvůli rannímu mrazivému počasí přišlo letos méně účastníků a proto se všichni těší na příští středu, kdy zahájí další sezonu deskových a karetních her v zasedací místnosti na místním úřadu hezky v teplíčku.

PostHeaderIcon Setkání občanů se starostou obce

Dne 20. září se uskutečnilo v hotelu YORK setkání starosty s občany. Přítomní byli seznámeni s rekapitulací minulého volebního období a byly nastíněny plány na příští léta.
Program zpestřilo vystoupení country kapely „Bobelin“, bylo podáváno malé občerstvení. Prostřednictvím promítané prezentace bylo zřetelné, co všechno se v naší obci podařilo za čtyři roky vybudovat a kolik prostředků se vložilo do zkvalitnění života v naší obci. Škoda, že na těchto setkáních chybí občané střední generace a většinou se zúčastňují jen senioři.
Setkání probíhají každý rok a situace se opakuje. Mezi obyvateli často dochází k dezinformacím o aktuálních tématech a přitom právě zde je prostor pro vzájemnou debatu.

Křim. Kulturní Léto
2018 Ad Square
Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner