PostHeaderIcon SSUPŠ Zámeček ( I.díl )

SSUPŠ Zámeček

V únoru jsem navštívil Střední soukromou uměleckoprůmyslovou školu. Sídlo školy Zámeček v Radčicích 1.února a ateliéry v bývalé obecní škole v Křimicích 9.února.

Při vjezdu do Zámečku jsem se všiml, jak někdo respektuje nápis na bráně „V areálu zákaz kouření“. Byla to ředitelka školy paní Šindelářová. S mojí průvodkyní v kanceláři u šálku dobrého zeleného čaje jsme strávili nečekaně dlouhou dobu příjemným, ale hlavně zajímavým povídáním.

„Z nedostatku školských oborů uměleckého směru v Plzeňském kraji, napadla myšlenka akademického malíře Jaroslava Šindeláře a akademického malíře Jiřího Rataje, založit tuto školu již na začátku devadesátých let minulého století,“ začala náš rozhovor paní Šindelářová. Jako členové Rotary klubu se domluvili na pronájmu chátrajícího Zámečku s knížetem Jaroslavem Lobkowiczem. Do budování školy se pustili příbuzní, kamarádi a další nadšenci. A již 1.září v roce 1995 se otevírala první opravená část přízemí s prvními třídami. Zájem o školu přibýval a škola se mohla rozšiřovat  jak o obory, tak i o další opravená patra zámečku a vedlejší budovy purkrabství. V roce 2002 byla zakoupena další budova v Křimicích a to rujna bývalé základní školy. Tato budova slouží hlavně jako ateliéry.

Hodina malířství

„Umístění školy do těchto míst, kde působil slavný barokní sochař Lazar Widman, je víc než poetické“, komentuje paní ředitelka. Letos se ve škole učí 163 žáků v pěti oborech. Grafický design, Kamenosochařská tvorba, Konzervátorství a restaurátorství, Užitá malba, Užitá fotografie. Dohled nad mladými studenty má 40 pedagogů, kteří mají všichni uměleckou minulost. Každý půlrok se zde vypracovává tzv. klauzura. Je to pololetní výtvarná práce z uměleckého předmětu, na které žák prezentuje, co se zde naučil. Nejlepší práce se vystavují po různých galerií v Plzni, a dokonce se pořádá nepravidelná veřejná aukce těchto děl. Studenti se úspěšně účastní různých soutěží, akcí i výjezdních několika denních stáží. Dokonce zpracovávají návrhy znaků či loga pro různé firmy a města.

Kde nacházejí vaši studenti uplatnění po střední škole? „Žáci pokračují ve studiu na vysokých školách, většinou na ZČU v Plzni v Ústavu umění a designu, kde už více praxe ale nezískají. Naše škola byla vyhodnocena jako nejúspěšnější v počtu studentů přijatých na vysoké školy. Ostatní se snaží uplatnit hlavně v reklamních, cestovních, štukaterských firmách, či kulturních institucích, nebo jdou vlastní cestou,“ odpovídá zámecká paní. Po hodině a půl plný dojmů, nadýchán atmosférou romantického zámečku jsem stačil ještě nafotit pár momentek. Při rozloučení   se sympatickou paní Šindelářovou  jsme se domluvili na  návštěvě  ateliérů v Křimicích. A o tom až příště……. (vm)

Na chodbě zámečku

Sochařská dílna

Více fotografií ZDE

1 Reakce na “SSUPŠ Zámeček ( I.díl )”

Vlož komentář

Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner