PostHeaderIcon Divadelní spolek Jezírko

Divadelní spolek Jezírko je jedním z nejstarších souborů na území města Plzně. V roce 1916 byl na Košutce v Lochotínském pavilónku založen 1. divadelní ochotnický spolek. A když byl při restauraci U Pavlů vybudován sál s jevištěm, získali ochotníci své stálé zázemí. Spolek uváděl pravidelně několik her do roka. Hrálo se nepřetržitě do roku 1943, kdy byl při náletu zničen jak hostinec, tak i veškerý majetek spolku. Členové se tedy spojili s ochotníky z Bolevce.

Hned po ukončení 2. světové války v roce 1945 se na Košutce začal stavět nový kulturní dům i s jevištěm a divadelními šatnami a následující rok bylo uvedeno první představení. Po zbourání Lidového domu v Bolevci v roce 1977 se naopak bolevečtí spojili se souborem z Košutky. Prvním společným představením byla Lucerna od A. Jiráska a soubor se podle ní přejmenoval na Divadelní soubor Lucerna.

Název Divadelní spolek Jezírko je spojen až se znovuobnovením spolkové činnosti v roce 1993. Je připomínku her, které divadlo uvedlo u košuteckého jezírka. Novou scénu si našlo v Černicích a vedoucím a režisérem spolku se stal Jaroslav Pára. Divadlo se soustředilo hlavně na dětské publikum a během krátké doby nastudovalo několik nových představení: Zvířátka a Petrovští, Cesta do pohádky a zpátky, Hurá do pekla! , O princezně solimánské, loutkové představení Veselá medvíďata a další.

Divadlo se neustále stěhovalo a vystřídalo několik působišť. Jedním z nich byly Křimice u Plzně. Zde se zrodil nápad zkusit hrát divadlo pod širým nebem, v krásném prostředí křimického zámeckého parku. To také znamenalo návrat divadla ke hrám pro dospělé diváky. V roce 2001 byla uvedena první velkohra – Sen noci svatojánské světového dramatika Williama Shakespeara a celý projekt dostal název Křimická zámecká divadelní slavnost. Postupně spolek přidal ještě Jiráskovu Lucernu, Tylova Strakonického dudáka, Horníčkův Slaměný klobouk a Dva muže v šachu, britskou komedii Vražda sexem a Renčínovu Nejkrásnější válku a další.

                                

1 Reakce na “Divadelní spolek Jezírko”

Vlož komentář

Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner