PostHeaderIcon Kapl. sv. Vojtěcha

Kaplička svatého Vojtěcha v Křimicích byla založena v roce 2022. Slavnostně byla požehnána biskupem Plzeňským Mons. Františkem Radkovským a křimickým páterem Igorem Bibkem v neděli 23.4.2023.

Vzniklo nové místo setkání a nový bod určení místa. Už můžeme říkat v Křimicích „sejdeme se u kapličky“.

Dovolte mi, bych vám představil pachatele myšlenky, autory této stavby a hlavně tři kamarády. Petr Koudelka, Tomáš Kasal a má maličkost se jmenuje Vít Mojžíš. Otázka zní. Proč kaplička, proč tady a proč svatý Vojtěch? Začátkem roku 2022 za mnou přišel Tomáš, že byl u známého, který bude likvidovat vyřazenou skořepinu na odlévání soch. A pokud budeme mít zájem, tak bychom mohli získat hezkou sochu svatého Vojtěcha. A tak mě jako starostu obce požádal, zda nevím, kam by jsme ji mohli umístit. Projel jsem všechny místa v Křimicích včetně obecních budov, ale nic mě nenapadlo. A tak vznikla myšlenka vybudovat vlastní a samostatné místo pro tohoto českého patrona. Do zástavby v Křimicích se stavba nikam nehodila, oblíbené místo někde u řeky narážel na problém zátopových území. A tak jsme zalovili na polních cestách. Ve Višňovce máme již jeden křížek, a tak padlo rozhodnutí zde, na rozcestí nad bývalým ovocným sadem. V historických mapách jsme dokonce nalezli místo kousek odsud, kde podobná stavba v minulosti stála, ale nyní je toto místo zasypáno zeminou z budování I.části městského obchvatu západního okruhu.  Tak jsme 26.4. 2022 vyměřením pozemku a výkopovými pracemi stavbu zahájili. V červnu 2022 byly položeny základy této kapličky vylitím betonového podstavce. A my se mohli pustit do práce, kterou jsme nikdy neokusili. Pouze Petr býval profesí stavitel a přenesl sem mnohé zkušenosti a tak nám dělal stavební dozor, jak my říkali podle známého filmu Na samotě u lesa, dělal nám pana Lorence.

A když Tomáš sochu vydusal, museli jsme si po vzoru Járy Cimrmana říci, jak to s tím slavným Slavníkovcem v Křimicích vůbec bylo. Dámy a pánové Svatý Vojtěch před 1030 lety v roce 992 šel tudy, tady se zastavil a tady si i odpočinul. Když po první emigraci do Říma byl přemluven, jakožto pražský biskup by se mněl vrátit do Prahy, tak historické prameny píší, že cestou do Prahy procházel Plzní, míněno nynějším Starým Plzencem. A my dodáváme, že si cestu trochu prodloužil a šel přes Vejprnice, kde mají kostel nesoucí jeho jméno a dnes Vojtěcha oslavují i tradiční poutí. Dále popošel do Vochova, kde zanechal svoji berlu, kterou mají opět, od loňského roku, zpět na kamenném podstavci. A takzvaný Vojtěšský trojúhelník Vejprnice-Vochov-Křimice se uzavírá právě zde, na tomto místě. U této příležitosti bych rád vyslovil tajnou myšlenku a přání uskutečnit do budoucích let pravidelné setkání na tomto Svato-Vojtěšském trojúhelníku třeba formou pochodu, jako v minulosti bývalo poutní procesí.

Slavnosti se zúčastnili někteří mecenáši stavby a zastupitelé Křimic a Vochova. Po celou dobu slávy doprovázely zpěvem děti z křimické základní školy s paní učitelkou Sobotkovou.

Na mříži je srdce lásky a kdo jej stiskne a pohladí tomu se splní každé přání! :-)

.

.

Doufám, že nám svatý Vojtěch přinese vše dobré nejen pro naši vesnici a blízké okolí, ale i pro naši Českou zemi, ze které svatý Vojtěch vzešel a kterou je patronem.

.

Vysvětlení zkratek na předním štítu kapličky:  A.D. MMXXII  (Anno Domini 2022) znamená latinsky „Léta Páně“ (L. P.), neboli po Kristu, neboli našeho letopočtu.

Vysvětlení zkratek na zadním štítu kapličky: KMK (Koudelka, Mojžíš, Kasal)

.

Kaplička se nachází na rozcestí polních cest v Křimicích nad Dolovem. U kapličky je možno posedět na lavičce a nezapomnělo se ani na odpadkový koš. Prochází zde cyklotrasa č. 2151 okolo Plzně, která měří 49,6 km.

.

Kapličku najdete na souřadnicích 49.7463753N, 13.3098311E, nebo stáhnout QR kódem na mapy.cz

.

.

.

.

.

.

A protože jsme nebyli sami, kteří tuto kapličku financovali, prosím dovolte mi představit další mecenáše této stavby.

Městský úřad Plzeň 5 Křimice – zapůjčení Multikáry

Václav Rázek – forma a odlitek sochy

František Juhász – montáž krovu a střechy

Matěj Trojovský – kovářské práce (berla a pádlo)

Jiří Berka – výroba křížku a mříží

Luboš Vraštil – výroba srdce a nohou lavičky

Václav Suda – materiál na srdce, ocelové výztuže

Daniel Vild – dřevo na krov

Milena Straková – autorizace projektu

Vladimír Lobkowicz – svolení stavby na pozemku

Rodina Josefa Vilda – finanční dar

Jiří Novotný – finanční dar

Stavebniny ExtraCent (p.Sojková)- stavební materiál

SIT Plzeň – 3D tisk písma

Libor Polášek – střešní hřebenáče

Cortusa Group (p.Bunda) – stavební materiáíl

Karel Freyberg – zemní práce

Ondřej Koudelka – výpalek znaku Křimic na lavičku

Berger Bohemia (p.Brož) – základový beton

František Slepička – truhlářské práce

……………………………………..moc a moc jim tímto ještě jednou děkujeme.

2 Reakce na “Kapl. sv. Vojtěcha”

  • jitka Čadková napsal:

    Krásné místo, krásná kaplička, velké díky všem, kteří se zasloužili o toto dílo. Často je kaplička cílem mých vycházek. Kdy bude setkání u kapličky? Ráda se zúčastním. Blaze každému, kdo kráčí po božích cestách.

    • Vít Mojžíš napsal:

      Dobrý den, první veřejné setkání bude k prvnímu výročí kapličky a svátku Vojtěcha. Plánován je pochod od Vojtěcha k Vojtěchu mezi Vochovem a Křimicemi a to v neděli 28.4. v 9:00 od křimického muzea. Sledujte stránky Křimic pro další informace.

Vlož komentář

Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner