PostHeaderIcon Oslavy osvobození v Křimicích

Květnové oslavy konce II.světové války se pravidelně odehrávají v Křimicích o několik dnů dříve než v Plzni a to nejen z důvodu, že 3.americká armáda vstoupila na území Křimic již 4.května. Hlavním důvodem je připomenutí sestřelení dvou amerických bombardérů Boeing B-17, které dopadly na území naší obce právě 25.dubna 1945 při hromadném náletu na Škodovy závody  vyrábějící zbraně pro armádu fašistického Německa.

Letošní pietní akt konaný 27. dubna začal ve 13:00 vystoupením Plzeňských mažoretek za doprovodu Velké dechové hudby ZUŠ Chválenická na Křimickém náměstí. Následovaly politické projevy zástupců obce, města Plzně, Plzeňského kraje a na závěr zástupce americké ambasády politického diplomata Lerryho Korba,který přečetl zdravici v českém jazyce. Každoročně se přijeli poklonit hrdinům první i druhé světové války zástupci Military car clubu, Krajského vojenského velitelství AČR, Československé obce legionářské,  Městské policie, Leteckého historického klubu Plzeň, Československého svazu letců-Letci Plzeň.

Po odehrání Československé a Americké hymny položili zástupci výše uvedených institucí květiny ke třem vzpomínkovým pomníkům. Za vedení obce to byli starosta Mojžíš, místostarostka Wagnerová, místostarosta Lobkowicz a zastupitelé Vítovcová, Fleišman a Siefert. Poté několikrát nad náměstím zakroužil historický americký letoun Harvard Mk.II. vyrobený r.1943, na kterém trénovali i američtí piloti. Závěr patřil dětem z křimické školy, které měli krátký recitál českých a amerických písní. Na úplný závěr pan tajemník Plochý poděkoval a rozloučil se se všemi účastníky a pozval je na krátký promenádní koncert dechové hudby při malém občerstvení vojenského guláše pana hostinského Zahradníka z Vochova.

Vlož komentář

BÁRA BASIKOVÁ
Anketa

Chcete aby v Křimicích zůstala služebna Městské policie ?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Ceník reklamy
Reklamní Banner
Ad Square
Reklamní banner